Левски на финал в турнира Борис Гюдеров след петгеймова битка с ЦСКА (видео+фотогалерия)

09-10-2019 18:10 | Ани Колева

Отборът на Левски София надигра ЦСКА с 3:2 (25:22, 22:25, 25:22, 19:25, 15:10) в първия мач от XIX издание на турнира по волейбол за мъже за Купа Борис Гюдеров, който традиционно се провежда в едноименната зала в Перник. С това „сините“, водени от Владимир Николов се класираха да финал в надпреварата. Двубоят е на 10 октомври от 12:00 ч, като Левски ще срещне победителят от другата двойка Миньор (Перник) – Славия, които играят втори мач от програмата.

Мачът бе истинско вечно дерби, като противопоставянето доведе до размяна на водачеството и петгеймова битка. И двата съперника се представиха с нови попълнения от настоящи и бивши национали.

Националът Теодор Тодоров бе в редиците на ЦСКА и започна като титуляр. Само на 16 години в основния състав на „червените“ стартира и младия юношески национал Георги Татаров. В състава на Левски пък бе бившият национал Методи Ананиев, който обаче не започва в стартовата шестица на „сините“.

Първият гейм бе равностоен, като водачеството се сменяше непрекъснато. След поредното равенството 20:20, волейболистите на Левски отбелязаха две поредни точки и взеха предимство. При 24:22 в тяхна полза на полето излезе Методи Ананиев, който реализира и финалната точка в гейма за Левски.

Във втория гейм ЦСКА започна с ударното 5:1, като увеличи преднината до 14:7. Треньорът Владимир Николов предприе смени, като в игра влезе разпределителят Стоил Палев и Трифон Лапков на диагонал. „Сините“ намалиха до 17:19, а на полето се завърнаха Делчо Раев и Смилен Мляков. Левскарите дишаха във врата на армейците до 21:23, но за обрат нямаха сили и отстъпиха, а волейболистите на ЦСКА изравниха 1:1 гейма.

В третата част равнопоставеност имаше само до 7:7. След това Левски се откъсна с четири точки 11:7, запази предимството си докрай и спечели гейма.

Веднага след това настъпи обрат и в четвъртата част ЦСКА взе инициативата. Армейците поведоха с 14:9 и 16:10, не отстъпиха водачеството и спечелиха гейма, като докараха мача до тайбрек.

Играта точка за точка продължи и в петата решителна част , като това се запази до равенството 8:8. В този момент на крайната линя застана разпределителят на Левски Делчо Раев и след неговият сервис Левски дръпна с 3 точки 11:8. Това бе преломен момент и „сините“ наложиха волята си и спечелиха мача.

Реализатор за Левски бе Гордан Люцканов с 20 точки. Самуил Вълчинов добави 15 точки за успеха.

За ЦСКА най-резултатен бе Мртин Павлов с 14 точки

ЦСКА: Владимир Станков, Димитър Димитров, Георги Татаров, Теодор Тодоров, Христо Цветанов, Мартин Павлов,  либеро: Валентин Пейчев (Симеон Александров, Иван Колев)

Левски: Делчо Раев, Самуил Вълчинов, Теодор Богданов, Марк Макгивърн, Смилен Мляков, Гордан Люцканов, либеро: Ивайло Лалов (Владимир Гърков, Методи Ананиев, Милослав Димов, Стоил Палев, Трифон Лапков)

Фотогалерия от двубоя Левски - ЦСКА вижте тук.